Program podpory v kocke

V roku 1999 Nadácia pre deti Slovenska iniciovala projekt Hodina deťom, ktorého základnou myšlienkou bolo osloviť čo najviac ľudí, aby prispeli a pomohli deťom a mladým ľuďom a zároveň upriamiť ich pozornosť na problematiku detí a mladých ľudí. Na tento účel zriadila Fond Hodina deťom, z ktorého sa každoročne prostredníctvom Grantového programu Hodina deťom finančne podporujú 1-ročné kvalitné projekty organizácií, ktoré pracujú s deťmi alebo mladými ľuďmi v rôznych oblastiach podpory. Ide o efektívny a transparentný systém rozdeľovania finančných prostriedkov, o ktorom otvorene informujeme svojich partnerov a širokú verejnosť. 

Grantový program Hodina deťom má za sebou už 11 úspešných rokov, počas ktorých bolo podporených spolu 1 408 prínosných projektov v celkovej sume 3 849 548 eur.

Ciele Grantového programu:

  • rozvíjať osobnosť každého dieťaťa, najmä vedomie vlastnej hodnoty a dôstojnosti

  • dosiahnuť, aby deti so špecifickými potrebami boli rešpektované

  • rozvíjať zručnosť detí kriticky myslieť a komunikovať svoje potreby

  • rozvíjať efektívne spôsoby spolupráce detí, rodičov, učiteľov

  • podporovať poskytovanie okamžitej pomoci deťom v krízových situáciách, resp. predchádzať ich vzniku


Cieľová skupina Grantového programu:

  • deti a mladí ľudia do 26 rokov

  • deti a mladí ľudia so špecifickými potrebami (zdravotne, sociálne, etnicky znevýhodnené, nadané deti)

  • deti a mladí ľudia v krízovej situácii (týrané, zanedbávané, bez rodičov, deti utečencov, migrantov)

  • dospelí, ktorí sú pre život detí dôležití (rodičia, vychovávatelia, učitelia)

Programové oblasti 

  1. NIELEN MAŤ (vedomie vlastnej hodnoty a dôstojnosti) 

    • Je dôležité, aby všetky deti poznali svoju hodnotu, mali úctu k životu, prírode a chceli byť hodnotným človekom, nielen mať veľa peňazí.

  2. KEĎ SÚ DETI INÉ (rešpekt k rôznorodosti)

    • Medzi nami sú deti, ktoré sa od iných viditeľne odlišujú, majú inú farbu pleti, sú mimoriadne nadané, majú vážny zdravotný problém, alebo žijú v izolácii či v nedostatku. Tieto deti nesmú byť vylúčené z bežného života.

  3. RIEŠME VECI SPOLU (participácia detí)

    • Naučme sa rešpektovať bohatý vnútorný svet detí. Snahou NDS je, aby dospelí vnímali pocity a názory detí, úprimne sa zaujímali o ich videnie sveta, potreby a ohrozenia, napr. učili ich poznať riziká internetu...

  4. KEĎ DIEŤA POTREBUJE OKAMŽITÚ POMOC (predchádzanie a riešenie krízových situácií detí)

    • Pomoc potrebujú deti v ťažkých životných situáciách, na ktoré nie sú pripravené, napr. rodina sa rozpadá, trpia nevyliečiteľnými chorobami, sú osirotené, opúšťajú detské domovy, krízové centrá, reedukačné ústavy či majú rodiča vo väzbe.

Podávanie žiadostí o príspevok:

O podporu z Fondu Hodina deťom môžu požiadať mimovládne organizácie, samosprávy, cirkevné inštitúcie, rozpočtové a príspevkové organizácie s právnou subjektivitou a s pravidelnou celoročnou činnosťou, ktoré nepodporujú žiadnu z politických strán a nehlásajú ideológie obmedzujúce základné ľudské práva

Každá organizácia, ktorá chce podať žiadosť o finančný príspevok z Fondu Hodina deťom sa musí cez www.nds.sk alebo www.hodinadetom.sk zaregistrovať do systému, v ktorom vypracuje ONLINE formulár projektu a rozpočtu a ten elektronicky odošle do Nadácie pre deti Slovenska.

Hodnotiaci proces  

V hodnotiacom procese sa Nadácia pre deti Slovenska riadi princípmi - kvalita, profesionalita, spolupráca, etika a regionálna solidarita (snaha, aby sa minimálne 30% z vyzbieranej sumy v aktuálnom ročníku vrátilo do troch regiónov – východ, stred, západ v podobe podporených kvalitných projektov).

Hodnotiaci proces v Grantovom programe Hodina deťom je dvojstupňový. Projekty, ktoré spĺňajú všetky formálne kritériá, hodnotia členovia troch Regionálnych expertných skupín Hodiny deťom, ktorí sa dlhodobo zaoberajú detskou problematikou. Svoje odborné stanovisko za celý región predkladajú Správnej rade Nadácie pre deti Slovenska, ktorá finálne rozhoduje o podpore jednotlivých projektov.

Proces Grantového programu:

  1. vyhlásenie Grantového programu

  2. registrácia a spracovanie projektov IBA ONLINE cez www.nds.sk

  3. konzultácie projektov

  4. uzávierka projektov

  5. dvojstupňový hodnotiaci proces

  6. uzatváranie zmlúv s úspešnými organizáciami

  7. realizácia projektov podporenými organizáciami

  8. priebežné správy z projektov

  9. záverečné správy z projektov